fallback

Какви са перспективите пред петрола?

Анализатори очакват краткосрочна корекция, но задържане около високите нива в края на 2018 г.

11:41 | 19.01.18 г. 14

Не само за трейдъри, инвеститори и анализатори, но и за обикновените хора е интересно какво се случва с петрола напоследък. Цената на „черното злато“ почти без прекъсване се движи нагоре от началото на декември 2017 г., натрупа поскъпване от около 13%, докосна върха си отпреди три години, а сортът Брент се доближи до нивото от 70 долара за барел. В последните сесии пък се наблюдават леки корекции в посока надолу. И това се случва на фона на предупреждения от някои анализатори, че пазарът е надценен.

Към 18 януари американският лек суров петрол е прибавил 22% към стойността си на годишна база до малко над 64 долара за барел. При сорта Брент повишението е дори още по-голямо – с 25% до 69,35 долара за барел.

Краткосрочни перспективи

„След като през последните 3 дни цените на петролните фючърси отстъпват от рекордните си нива, можем да очакваме, че в краткосрочен план цените ще коригират силните възходящи движения, които направиха през последните 2 месеца. Въпреки силния старт на 2018 г. и пазар, властван предимно от купувачи, бъдещото възходящо развитие на цените може да забави ускорените си темпове на растеж и да коригира възходящия си тренд с 5 до 7 долара през следващите 2 месеца“, коментира за Investor.bg финансовият анализатор Преслав Райков. Според него за момента няма фундаментални фактори, които да задвижат цените над 70 долара за барел.

Че пазарът на петрол показва признаци на умора, смята и главният инвестиционен консултант на "Елана Трейдинг" Цветослав Цачев.

„Позитивните новини вече са отчетени от пазара и расте вероятността от корекция в цената. През второто тримесечие ще има по-силно натрупване на запаси от петрол, включително и в САЩ, когато потреблението намалява. Това ще свали цената в средата на годината“, смята Цачев. 

Именно за втората половина на годината се планира и продажбата на дял от саудитската петролна компания Aramco. Правителството на най-големия производител в ОПЕК има полза от висока цена на петрола по време на приватизацията. Според Цветослав Цачев това е голям стимул да се спазва споразумението за ограничаване на добива, като именно през втората половина на годината се очаква дефицит в световен мащаб от около 300 хил. барела дневно. 

Повишени прогнози

ОПЕК повиши прогнозата си за доставките на петрол от страни, които не са членки на картела. На този фон обаче по-високите цени на петрола в момента само стимулират американските производители на шистов петрол да произвеждат повече, обезсилвайки усилията на ОПЕК за контрол на прекомерното производство.

Организацията повиши прогнозата си за доставките на петрол от страни, които не са част от картела, със 160 хил. барела на ден, или с 16%, до 1,15 млн. барела на ден.

Общият обем на производствотото в световен мащаб се увеличава с 42 хил. барела на ден до 34,42 млн. барела на ден.

Дългосрочни перспективи

По-рано през седмицата големите инвестиционни банки завишиха прогнозите си за цените на петрола, тъй като според тях световния икономически растеж и намаленото производство от страна на ОПЕК намаляват запасите.

В дългосрочен план засиленото глобално търсене, нарастващите геополитически конфликти, както и продължаващият спад на глобалните запаси на петрол ще оказват положителен натиск в цените на петрола. Сделката за ограничаване на добивите от страна на ОПЕК и редица страни извън картела се очаква да бъде в сила през по-голямата част на 2018 г., но при евентуално по-голямо от очакваното намаляване на запасите на петрол в световен мащаб може да бъде преразгледана на срещата във Виена в средата на годината, което би забавило темпа на растеж на цените. 

„Шистовите производители остават големият въпросителен знак за петролните пазари, като при евентуална нова експанзия и повишаване на добивите отново ще охладят пазарите и съществено ще забавят възходящите цени“, смята Преслав Райков. Неговата прогноза за края на 2018 г. е петролът сорт Брент да се търгува в диапазона от 70-73 долара за барел, основно подкрепен от засиленото глобално търсене на суровината. Той обаче не очаква цените на американския петрол да преминат над 70 долара за барел. 

Според Цветослав Цачев обаче в края на годината цената на петрола ще се върне на нива от 70-75 долара за барел. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:25 | 14.09.22 г.
fallback